تفاوت فوم سرد و فوم گرم

مطمئناً برای همه ما این موضوع مهم است که چه نوع جنسی را برای خرید مبلمان در نظر داریم. بیشتر مبل ها از فوم ساخته شده اند اما ( تفاوت فوم سرد و فوم گرم ) را چطور تشخیص دهیم ؟ ، شناسایی فوم ها و اینکه کدام یک از کیفیت بالاتری برخوردار هستند و با چه هدفی ساخته شده اند ، آسان نیست.

در این مقاله می خواهیم بعضی از این فوم ها و کاربرد آنها را به شما عزیزان معرفی کنیم ، تا موقع خرید مبلمان بتوانید بسته به نیاز خود بهترین مورد را انتخاب کنید.

تعیین چه نوع فومی برای استفاده در مبل یا صندلی که می خواهیم آن را خریداری کنیم و یا اینکه آیا از کیفیت مورد نظر ما برای استفاده طولانی مدت برخوردار است یا خیر می تواند به شما در خرید کمک کند.

 

انواع فوم در مبل سازی :

به طور کلی دو نوع فوم در صنعت مبلمان وجود دارد که به فوم سرد و گرم تقسیم می شوند و خیلی با هم متفاوت هستند . تفاوت آنها ، همانطور که از نام آنها پیداست ، در نحوه تولید آنهاست. یعنی فوم گرم در محیط گرم و پر حرارت تری تولید می شود. اما برعکس ، فوم سرد با گرمای کمتری تولید می شود. اما تفاوت کیفیت آنها به حدی است که امروزه در اکثر محصولات از فوم سرد استفاده می شود.

 

مزیت فوم سرد :

از دوام بیشتری برخوردار است و به دلیل استفاده طولانی مدت از آن تغییر شکل نمی یابد و سال ها در فرم اصلی خود باقی می ماند. این نوع فوم به محض افزایش وزن ، ضمن اینکه سبک و راحت است ، به حالت اولیه خود باز می گردد ، این مهم ترین تفاوت فوم سرد و گرم است.

 

تفاوت فوم سرد و فوم گرم

فوم سرد و فوم گرم

 

انواع دیگر فوم :

سایر فوم ها دارای خواص مختلفی هستند که هر کدام برای یک هدف خاص استفاده می شوند. ویژگی های متفاوت و منحصر به فردی دارند از جمله این ویژگی ها شامل : عایق صدا و گرما و ضربه گیری است. حتی بعضی از فوم ها ضد آب می باشند ، با ریخته شدن آب روی آن ها آب به مبل نفوذ نمی کند می توان آب را با یک پارچه یا حوله خشک کرد.

 

فوم پلی استر :

پلی استر در واقع فوم نیست ، اما در صنعت مبلمان به عنوان جایگزینی برای فوم استفاده می شود که ارزان تر از انواع دیگر است. این الیاف قابل شستشو هستند و موقع شستن رنگ پس نمی دهند. علاوه بر صنعت مبل سازی از این الیاف در پوشاک و سایر صنایع نیز استفاده می شود. این فوم ها الاستیک هستند و چروک نمی شوند اما در طی چند سال استفاده و زمان طولانی فشرده شده و نرمی خودشان را از دست می دهند.

این الیاف اگر خیس شوند به راحتی خشک می شوند و رطوبت خود را حفظ نمی کنند ، در برابر صدا و گرما نیز عایق بندی می شوند. این فوم در صنعت مبلمان و برخی از صندلی ها یا کوسن های ارزان قیمت استفاده می شود. الیاف پلی استر مانند پلی استر فشرده در رده فوم قرار نمی گیرند ، اما در صنعت مبلمان بسیار مورد استفاده هستند و در کوسن ها و پشتی ها استفاده می شوند.

فوم مانند پنبه به نظر می رسد اما قابل شستشو و نرم شدن است ، برای همین با گذشت زمان تغییر شکل نمی دهد و سفت نمی شود. همچنین ، این الیاف حساسیت زا نیستند ، به همین دلیل انتخاب مناسبی برای استفاده در صنعت مبلمان است.

 

فوم پلی یورتان :

فوم پلی یورتان ضد میکروبی نوع دیگری از فوم است که دارای استحکام متوسطی ​​است و در محصولاتی مانند صندلی و تشک استفاده می شود. این نوع فوم نیز پس از جذب رطوبت آن را دفع می کند ، برای همین نسبت به جذب میکروب حساسیت کمتری دارد و به همین دلیل ضد میکروبی نامیده می شود. به همین دلیل از این فوم با خاصیت در صندلی های باغی و صندلی های قایق نیز استفاده می شود.

 

فوم پلی اورتان :

فوم پلی اورتان با چگالی بالا همان ساختار فوم را دارد که در بالا توضیح دادیم ، اما چگالی پلی اورتان نسبت به پلی یورتان بالاتر است و به اندازه نمونه بالا ضد میکروبی نیست. چگالی بالای این فوم باعث انعطاف پذیری بیشتر می شود ، برای همین در صنعت مبلمان مورد استفاده قرار می گیرند و مناسب تر هستند . طبق سازنده های مبل این نوع از فوم تا 12 سال کیفیت خودش را از دست نمی دهد.

 

فوم با چگالی پایین :

چگالی کم در فوم یعنی بین سلول های فوم سوراخ هایی وجود دارد که جریان هوا و رطوبت را راحت و آسان می کند ، وقتی که مایعات روی این نوع از فوم ریخته شود باعث می شود که آب از آن عبور کند و روی فوم نماند. محصولات و مبل های ساخته شده با این فوم بسیار نرم و انعطاف پذیر هستند. به دلیل محبوبیت این نوع فوم ، نمونه های تقلبی به صورت گسترده و رایج در بازار وجود دارند.

 

تفاوت فوم سرد و فوم گرم

فوم سرد و فوم گرم

 

نکته : برای آزمایش آن می توانید یک لیوان آب روی فوم بریزید ، اگر آب بلافاصله از آن طرف فوم بیرون بیاید ، این همان فوم مورد نظری است که انتظار دارید.

 

فوم با چگالی بالا :

فوم با چگالی بالا منافذ بسته ای دارد و سه برابر از فوم پلی اورتان مقاوم تر است ، در مقابل رطوبت خیلی مقاوم است و همین دلیل باعث شناور شدن فوم روی آب می شود. این فوم گران است و به دلیل شناور بودن ، بیشتر برای استفاده در ساختن شناور و جلیقه های ضد آب مناسب است و مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی موارد از این فوم در صنعت مبلمان برای ساخت صندلی و مبل استفاده می شود.