تعمیر پایه شکسته مبل

امروزه مبلمان یکی از اجزای مهم و جدانشدنی هر دکوراسیونی است چرا که اگر مبلمان متناسب با سبک و دکور منزل شما انتخاب شود و همچنین سالم و نو باشد بر زیبایی دکوراسیون شما می‌افزاید .

تعمیر پایه مبل شکسته ممکن است بر اثر چندین دلیل باشد. یکی از دلایل شکسته شدن پایه مبل این است که مدت زمان زیادی از خرید مبلمان می گذرد و یا به علت بی‌احتیاطی و عدم نگهداری صحیح بشکند و بسیاری از افراد با توجه به عدم آگاهی کافی پس از شکستگی مبلمان خود چاره‌ای جز تعویض نمی‌بینند و محتمل هزینه زیادی می‌شوند .

با هزینه های امروزی بعضی مواقع تعمیر می تواند روش مناسب تر و به صرفه تری نسبت به تعویض مبل باشد. این روش ضمن اینکه مبلمان شما را کاملاً نو می‌کند طول عمر آن را نیز افزایش می‌دهد. اکثر شکستگی‌های مبلمان قابل تعمیر است و حتی گاهی می‌توان با توجه به نوع شکستگی و همچنین استفاده از برخی روش‌ها کار تعمیر مبلمان را در منزل انجام داد که در این نوشتار قصد داریم شما را با روش هایی برای تعمیر پایه مبل شکسته آشنا نماییم .

تعمیرات مبل

تعمیر پایه مبل چوبی یکی از مواردی است که باعث می شود مبل شما نیازمند تعمیر شود . یک مبل بدون پایه یک دردسر واقعی است و هیچ جایگزین مناسبی برای نگهداری موقت آن در خانه وجود ندارد ، لذا بایستی در سریعترین زمان ممکن فکری به حال تعمیر آن کرد.

پیش از اشاره به تعمیرات مبل باید اظهار کنیم که برخی رفتارهای نامناسب باعث شل شدن پایه ها می شود و یکی از آنها هنگامی است که افراد برای جابه‌جایی مبل، به جای بلند کردن آن را بر روی زمین می کشند ، این کار باعث اعمال فشار بیش از حد بر روی پایه مبل شده و منجر به درآمدن آن می شود.

تعویض پایه مبل

یکی از دلایلی که ممکن است افراد اقدام به تعمیر پایه مبل چوبی و یا پایه مبل پلاستیکی خود کنند از نظر زیبایی و ناهماهنگی آن با اجزای دیگر مبلمان  است. تعویض پایه مبل در این مواقع به راحتی انجام می شود و شما میتوانید مطابق با سلیقه خود یکی از انواع پایه های مبل نیکو را انتخاب کنید.

برای تعویض پایه مبل ابتدا مبلمان را برعکس کنید. تعویض پایه مبل های پیچی بسیار راحت تر از انواع دیگر پایه مبل است. برای این کار پایه مبل را خلاف جهت عقربه هاي ساعت بچرخانيد و پیچ هایش را باز کنید. بعد از آنکه پایه های مبل خود را در آوردید، آن را به فروشگاه لوازم مبل سازی برده و برای خرید بهترین و مناسب ترین پایه مبل با فروشنده آن مشورت کنید.

 

تعمیر پایه ی شکسته مبل

تعمیر پایه شکسته مبل

 

تعمیرات مبل در منزل

بعضی افراد با توجه به نداشتن مهارت و علم این کار می کوشند تا با متصل کردن پایه ها به مبل توسط پیچ ها ، این مشکل را برطرف کنند. اما با انجام این کار مشکلات بیشتری ایجاد می شود ، چون باعث ترک خوردن چوب می شود. بازسازی و تعمیر شکستگی مبلمان به روش‌های گوناگونی امکان‌پذیر است زیرا برخی از شکستگی‌های مبلمان جزئی هستند و باکمی مهارت و حوصله می‌توان تعمیر آن‌ها را در منزل انجام داد.

برای مثال در حالتی که شکستگی عادی رخ می دهد شما می توانید برای تعمیر انواع پایه مبلمان ، قسمتی از پایه که به مبل متصل می شود را سمباده زد تا به چسب اجازه دهد که محکمتر عمل کند. سپس می توان از چسب چوب و‌ گیره ها استفاده کرد تا پایه های مبل محکم در جای خود قرار گیرند. همچنین می توانید از محکم کننده استفاده کنید.

به این نکته توجه کنید که باید چوب از قبل دریل شود تا از ترک‌ برداشتن آن جلوگیری شود. سپس بایستی از دو پیچ که حداقل پنج سانتی متر داخل چوب پایه مبل فرو رود استفاده کرد. سپس پیچ را سفت کنید، روزنه های خالی ایجاد شده را با چوب پرکن ببندید و سطح چوب را سمباده بزنید.

حالا دیگر پایه مبل شما با این نوع تعمیرات لق نخواهد زد و پایه ها آسیبی نخواهند دید. اما اگر میزان شکستگی زیاد باشد باید کار را به کاردان سپرد و تعمیر  مبلمان را به کارگاه‌های مطمئن در این زمینه بسپارید تا با استفاده از متدهای روز و تخصص کافی، کار تعمیر پایه مبل شکسته مبلمان شمارا انجام دهند. به‌طورکلی انتخاب روش تعمیر بستگی به نوع آسیب مبلمان و جنس آن‌ها خواهد داشت و تعمیرکار ماهر بهترین روش را با توجه به نوع آسیب مبلمان شما انتخاب خواهد کرد.

 

مواردی که باعث آسیب پایه مبل می شود

همه می دانیم که جابجایی نادرست یکی از مواردی است که باعث شکستن پایه مبل می شود چرا که اگر هنگام جابه‌جایی مبلمان ، آن‌ها را بر روی زمین بکشید و بلند نکنید ممکن است پایه‌های آن لق شده و یا بشکند؛ البته شکستگی پایه مبلمان ممکن است به علت‌های دیگر مانند قرار دادن وسایل سنگین بر روی مبلمان، بازی با پیچ‌های داخلی آن و قرار دادن مبلمان بر سطح ناهموار نیز رخ بدهد.

 

نحوه تعمیر پایه شکسته مبل

بهتر است هنگام لق شدن پایه مبلمان و قبل از شکستگی کامل، آن‌ها را تعمیر نمایید تا راحت‌تر تعمیر شود. اگر پایه مبل چوبی شما لق شده باشد ابتدایی‌ترین روش برای تعمیر استفاده از چسب چوب است ، باید چسب چوب و یا سایر چسب‌های صنعتی را تهیه نمایید و به ‌وسیله یک کاردک چسب را به داخل درز بریزید و سپس مبلمان خود را روی زمین قرار داده و روی پایه لق شده وسیله‌ای سنگین قرار دهید تا کاملاً بچسبد و آن را در هوای آزاد قرار دهید تا چسب به‌خوبی خشک شود.

روش گفته شده و تعمیرات ساده را تقریبا برای همه نوع پایه مبل از جمله پایه مبل مدل آذین ، پایه مبل مدل عاج فیل ، پایه مبل مدل فلوریدا و … میتوان انجام داد.

اگر با وجود چسب زدن بازهم پایه مبل شما لق بود می‌توانید از میله‌های نگه‌دارنده استفاده کنید ، برای هر پایه 4 عدد میله را از بازار خریداری نمایید سپس مبل خود را روی زمین بگذارید و اطراف هر پایه را به ‌وسیله 4 عدد میله نگه‌دارنده پیچ نمایید تا کاملاً محکم شود. دقت نمایید که میله‌ها را از داخل پیچ نمایید تا ظاهر مبلمان شما زشت نشود.

از دیگر روش های تعمیر پایه شکسته مبل

یکی دیگر از روش‌های تعمیر انواع پایه مبل لق شده و کوتاه شده مبل استفاده از سوپاپ است. این سوپاپ‌ها در اندازه‌های مختلفی موجود هستند و شما می‌توانید برای پایه کوتاه شده یک سوپاپ با اندازه مناسب خریداری نمایید و آن را به زیر پایه مبلمان وصل کنید. اما اگر پایه مبل شما کاملاً جداشده است می‌توانید از بلاک استفاده نمایید. بلاک نوعی گیره است که برای تعمیر شکستگی مبلمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این بلاک‌ها دو قطعه جداشده را به هم وصل می‌کنند و استفاده از آن‌ها بسیار ساده است. کافی است گیره را از قسمت داخلی مبل یا میز به دو قسمت جداشده بزنید تا کاملاً محکم شوند ؛ بنابراین انتخاب هرکدام از این روش‌ها بستگی به میزان شکستگی مبلمان شما خواهد داشت، در تمامی مراحل تعمیر خصوصاً هنگام پیچ کردن توجه داشته باشید که آسیبی به چوب مبل وارد نکنید، تعمیر این نوع شکستگی‌های مبلمان را کارگاه‌های تعمیر به روش‌های بهتر نیز انجام می‌دهند .

 

تعمیر پایه ی شکسته مبل

تعمیر پایه شکسته مبل

 

نکاتی که باید رعایت شود

با توجه به مطالب ذکر شده نکته حائز اهمیت این می باشد که همه ما باید نحوه استفاده از وسایل خانه را بدانیم و با مراقبت از وسایل منزل ، مانع از خرابی و یا شکستن آنها شویم بخصوص مبلمان که نقش به سزایی در زیبایی منزل دارد و همچنین از قیمت بالایی نیز برخوردار می باشد.

اما با همه این تفاسیر این اتفاقات برای هر کسی ممکن است رخ دهد. پس باید با تعمیر پایه مبل شکسته آشنایی لازم را داشته باشید. از این رو ما در این مقاله همه چیزهایی که در خصوص تعمیر انواع پایه مبل شکسته نیاز بود را به شما گفتیم تا در صورت بروز مشکلاتی از این قبیل بتوانید از عهده تعمیرشان برآیید .