در ابتدای این بحث لازم است ببینیم که مبل راحتی به طور کلی به چه نوع مبلی گفته میشود و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد. ویژگی‌های ظاهری هر شی میتواند تعیین کننده این باشد که در ساخت آن از چه ابزاری میتوان استفاده کرد. مبل راحتی اصطلاحی آشنا در بین مردم است و در هنگام خرید مبلمان یکی از گزینه های اصلی بین خانواده‌ها است.

مبل راحتی همان گونه که از نامش پیدا است مبلی است که وسیله‌ای برای نشستن با ویژگی بارز راحت بودن. مبلمان به طور کلی به سه دسته مبلمان راحتی، مبلمان استیل و مبلمان کلاسیک تقسیم بندی می شود. از جمله یراق آلات مبل راحتی میتوان به چرم، پارچه، چوب، پایه مبل، فوم، دکمه مبلی و نوار مبل اشاره کرد.

انواع مبل راحتی

در صنعت مبلمان سازی میتوان مبلمان راحتی را به چند استایل کاناپه، لاوسیت، تخت خواب شو (فوتن)، مبل L و مبل مدرن یا فانتزی تقسیم بندی می شود. در ساخت هر یک از مبلمان راحتی از پایه مبل و ابزار مبل سازی مخصوص خود که در رنگ و مدل مختلف استفاده می شود.

 

یراق الات مبل راحتی ، ابزار آلات مبل، پایه مبل فلزی و استیل

 

مراحل ساخت مبل راحتی و نصب یراق آلات

  •  ساخت کلاف (نجاری)

ابتدا چوب مورد نیاز به قسمت نجاری برده میشود وبه اندازه‌های مورد نیاز برش داده میشود. برای ساخت مبل راحتی معمولا از چوب یا فرآورده های چوبی مانند ام دی اف و نئوپان استفاده میکنند. اما اگر بخواهیم یک مبل راحتی با کیفیت داشته باشیم باید از چوب راش و چوب روسی استفاده کرد.

  • رنگ کاری چوب

بعد ساخت کلاف قسمت هایی از چوب که نیاز به رنگ کاری دارد رنگ میشود.

  • رویه کوبی در تولید مبل راحتی

تخصصی‌ترین قسمت ساخت مبل، رویه کوبی مبل است که در راحت بودن و کیفیت مبل تاثیر زیادی دارد و البته به عنوان سخت‌ترین مرحله از ساخت هم میتوان به آن اشاره کرد. در رویه کوبی مبل از اسفنج یا فوم استفاده میشود که باعث راحتی و خوش فرم شدن مبل میشود.

فوم یکی از ابزار مبل سازی اصلی در ساخت مبل است و به سه مدل فوم گرم، فوم سرد و فوم ویژه تقسیم بندی میشود. ضخامت فوم‌ها فارغ از نوع آن باید حدود 10، 13 یا 15 سانتی متر باشد.

 

مراحل ساخت مبل راحتی و نصب یراق آلات، ابزار مبل سازی و یراق آلات مبلمان راحتی

 

ابزار مبل سازی و یراق آلات مبل راحتی

فوم گرم برای مبل راحتی

علت نام گذاری این نوع فوم این است که در دمای بسیار بالا ساخته میشود و در کف مبل مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع فوم سفت و ارتجاعی است که با گذر زمان این خاصیت ها به مرور کمتر میشوند.

فوم سرد برای مبل راحتی

علت نام گذاری این نوع فوم هم به دلیل این امر است که از حرارت غیر مستقیم و دمای کم استفاده میشود. این نوع فوم حالت ارتجاعی بیشتری نسبت به فوم گرم دارد و حالت نرم تری نسبت به فوم گرم دارند. این نوع فوم طول عمر بیشتری داشته و دیرتر از فوم گرم خاصیت ارتجاعی خود را از دست میدهد. معمولا در کف مبل راحتی از این نوع فوم استفاده میشود.

اسفنج

اسفنج یا ابر که همه با آن آشنایی دارند معمولا برای پشت مبل یا دسته مبل از آن استفاده میشود. هرچه چگالی اسفنج بالاتر باشد طول عمر اسفنج بیشتر شده و میتوان از آن در کف مبل هم استفاده کرد.

ابزار مبل نیکو انواع فوم و اسفنج را با بهترین متریال به فروش می رساند. شما میتوانید با مراجعه به افراد با تجربه در ابزار مبل نیکو فوم و اسفنج مناسب برای مبل خود را خریداری کنید.

یراق آلات زینتی مبل راحتی

معمولا مبل‌های راحتی به صورت مدرن ساخته میشوند و از آنجایی که ویژگی بارز مبلمان مدرن عدم سادگی و راحتی آن است در نتیجه از یراق آلاتی همچون تاج یا نما استفاده نمیشود. در برخی مواقعی برای انتخاب یراق آلات مبل راحتی از دکمه مبلی در قسمت پشت مبل استفاده می کنند که باعث زیبایی مبل راحتی میشود.

یکی دیگر از انواع یراق الات مبل راحتی میتوان به پایه مبل اشاره کرد. شاید توجه زیادی به این آیتم نشود ولی استفاده درست از پایه مبل باعث زیبایی و شیک شدن مبل میشود. برای مشاهده انواع پایه مبل وارد صفحه محصولات پایه مبل شوید.

اهمیت پایه مبل را زمانی متوجه خواهید شد که یک انتخاب نادرست انجام داده و نتیجه بد آن را مشاهده کنید. شما میتوانید از طراحان ابزار مبل نیکو کمک گرفته و برای خرید پایه مبل متناسب با مبل خود از مشاوره و راهنمایی آنها بهره مند شوید.